فهرست مطالب این نوشته

چرتکه روشی نوین برای یادگیری ریاضی

بادگیری چرتکه برای کودکان

فهرست مطالب این صفحه

ریاضیات ذهنی چرتکه چیست؟​

تاثیر چرتکه بر یادگیری ریاضی

در این مطلب درباره تاثیر چرتکه بر یادگیری ریاضی توضیح می دهیم. چرتکه یکی از روشهای نوین یادگیری ریاضی است. از آنجا که ریاضیات با علم محاسبات مرتبط است می توانیم بگوییم چرتکه محاسبات را به روشی آسان به صورت ذهنی به انجام می رساند. که فرایند یادگیری و محاسبات در ریاضی را به حداقل زمان ممکن می رساند.

چرتکه یکی از قدیمی ترین ماشین حساب ها بشمار می آید و از این رو به شکل موثری از آن برای یادگیری مفاهیم ریاضی می توان بهره گرفت. دانش آموزان به راحتی می توانند با تصور مهره های چرتکه در ذهن، اعمال مربوط به ریاضی را که چهار عمل اصلی است به انجام برسانند که این امر در فرایند یادگیری ساده تر ریاضی بسیار موثر است.

در یک نگاه کلی چرتکه بر روی عملکرد حل مسئله در دانش آموزان تاثیر می گذارد. بر اساس تحقیقات به آموزش چرتکه به روش شنمو بر محاسبات ذهنی دانش آموزان ۴ تا ۱۴ سال بسیار تاثیر گذار است.

تحقیقاتی درباره چرتکه و ارتقای هوش ریاضی

طبق تحقیقی که از منظر رفتار شناسی توسط موسسه ملی آموزش علوم در کشور چین در دو گروه ۹۰۰ نفره انجام گرفته است، میانگین نمرات درسی گروهی که در طول ۳ سال ریاضیات ذهنی چرتکه را آموخته اند، ۸-۷ نمره بالاتر و حتی تست IQ آنها نیز ۳-۲ نمره بیشتر از گروه دیگر بوده است.

تاثیر چرتکه بر یادگیری ریاضی

با یادگیری چرتکه و محاسبات به روش ذهنی عملکرد هوش منطقی و ریاضی کودکان بسیار افزایش می یابد. همچنین عملکرد حل مسئله ریاضی، میزان حافظه عددی، سنجش و برآورد هوش های چندگانه، هوش منطقی و… از نتایج مثبت در یادگیری ریاضیات است. و بدون تردید مناسب ترین سن برای بهره گیری مناسب از ذهن دانش آموزان، مقطع ابتدایی و بهتر از آن پیش دبستانی است. که سبب می شود دانش آموزان متفاوت تر از هر زمان دیگری در درس ریاضی رشد داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هشت =