فهرست مطالب این نوشته

آیا می دانید مضرات چرتکه برای کودکان چیست؟

مضرات چرتکه برای کودکان، مضرات کلاس چرتکه

فهرست مطالب این صفحه

امروزه با پیشرفت علم و روی کار آمدن نظام آموزشی جدید، اکثر مدارس ابتدایی برای یادگیری ریاضی و مفاهیم محاسباتی آن، از روش های مختلفی استفاده می کنند تا کودکان به راحتی بتوانند این مفاهیم را درک کنند و به خاطر بسپارند.

یکی از این ابزارها، چرتکه است که به عنوان یک وسیله سنتی و جذاب برای آموزش مفاهیم ریاضی به کودکان، مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما آیا استفاده از چرتکه برای کودکان همواره مفید است؟ در این مقاله از ایران شنمو، به بررسی مضرات چرتکه برای کودکان خواهیم پرداخت و نگاهی به تاثیر آن بر روند یادگیری آن ها خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

مضرات چرتکه برای کودکان چیست ؟

استفاده از چرتکه یکی از روش هایی است که برای آموزش ریاضیات به کودکان استفاده می شود. این روش از قدیمی ترین ابزارهای آموزشی است که هنوز هم در برخی مدارس و مراکز آموزشی به کار می رود.

با این حال، آموزش چرتکه علاوه بر مزایایی که دارد، با برخی معایب و مشکلات نیز روبرو است که باید مورد توجه والدین قرار بگیرد.

مضرات چرتکه برای کودکان عبارتند از:

برای محاسبات پیشرفته مناسب نیست

یکی از مضرات کلاس چرتکه این است که این روش برای محاسبات پیشرفته و پیچیده دانشگاهی مناسب نیست. چرتکه فقط برای چهار عمل ریاضی ساده  مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم مناسب بوده و در مواقعی که به محاسبات پیچیده تر نیاز باشد، کارایی مناسبی نخواهد داشت.

کار با چرتکه گیج کننده است

یکی از مهم­ترین مضرات چرتکه برای کودکان گیج شدن هنگام کار با چرتکه است. کار با چرتکه بسیار آسان و هیجان انگیز است؛ اما اگر آموزش به درستی انجام نشود و کودک به خوبی متوجه روش کار نشود، به مرور زمان علاقه خود را نسبت به یادگیری ریاضی و مفاهیم آن از دست خواهد داد.

همچنین روش های محاسبه با چرتکه برای برخی از کودکان پیچیده و گیج کننده است و این می تواند باعث کاهش تمرکز و عدم علاقه آن ها به مطالب آموزشی شود.

چرتکه قابل حمل نیست

چرتکه یک ابزار آموزشی است که در ابعاد و سایز های مختلف در دسترس است. یکی از مضرات کلاس چرتکه غیر قابل حمل بودن این ابزار است. چرتکه کودکان بزرگتر از یک ماشین حساب مدرن است و به عنوان یک دستگاه غیرقابل حمل شناخته می شود؛ به همین دلیل یادگیری ریاضی با چرتکه می­تواند مشکلاتی برای کودکان به وجود بیاورد، به ویژه زمانی که نیاز به انجام محاسبات در مکان های مختلف دارند.

کار با چرتکه زمان بر است

درست است که استفاده از چرتکه، کاری آسان به نظر می آید؛ اما اگر به خوبی آموزش داده نشود، بسیار زمان بر خواهد بود. کودکان برای هر یک از عملیات های ریاضی، از جمله جمع، تفریق، ضرب و تقسیم، باید از یک روش خاص استفاده کنند و مراحل مختلفی را دنبال نمایند.

این موضوع، یکی از مضرات کلاس چرتکه است که، برای کودکانی که به صورت کامل با روش های کار با چرتکه مسلط نیستند، چالش برانگیز خواهد بود.

با توجه به مضرات چرتکه برای کودکان لازم است که در انتخاب روش های آموزشی برای کودکان، مزایا و معایب هر روش را بررسی کنید و بهترین گزینه را انتخاب نمایید. هر روش آموزشی مزایا و معایب خاص خود را دارد و باید با توجه به نیازها و شرایط کودکان، بهترین روش را برای آن ها انتخاب کرد.

مضرات چرتکه برای کودکان، مضرات کلاس چرتکه

چرا کلاس های آموزش چرتکه برای کودکان لازم است؟

آموزش ریاضی با استفاده از چرتکه یکی از روش های مؤثر برای یادگیری ریاضیات در کودکان است و به دلایل گوناگونی توصیه می شود. حالا که با مضرات چرتکه برای کودکان آشنا شدید، قصد داریم مزیت ها و دلایل اهمیت آن برای افراد را نیز بررسی کنیم. برخی از مهم­ترین دلایل آموزش چرتکه به کودکان و نوجوانان به شرح زیر است:

تقویت انعطاف پذیری شناختی: آموزش با استفاده از چرتکه می تواند به کودکان کمک کند تا انعطاف پذیری شناختی خود را افزایش دهند. کودکان با تمرین مداوم در حل مسائل ریاضی با چرتکه، می توانند به سرعت تصمیم گیری و حل مسائل را یاد بگیرند.

افزایش توجه و تمرکز: شرکت در کلاس های آموزش چرتکه کمک می کند تا کودکان توانایی بیشتری در تمرکز و توجه خود داشته باشند. این وسیله آموزشی باعث تحریک ذهن و تمرکز آن­ها روی مسائل ریاضی می شود.

افزایش خلاقیت و حافظه: استفاده از چرتکه می تواند به افزایش خلاقیت و حافظه کودکان کمک کند. این وسیله باعث شکل گیری مفاهیم جدید و تقویت حافظه می شود.

توسعه مهارت های حل مسئله: کلاس های آموزش چرتکه باعث توسعه مهارت های حل مسائل در کودکان می شود. این وسیله به آن ها کمک می کند تا روش های مختلف حل مسائل را آموزش ببینند و درک بهتری از مفاهیم ریاضی داشته باشند.

با توجه به مزایای مطرح شده، شرکت کودکان در کلاس های آموزش چرتکه می تواند به تقویت مهارت های ریاضیاتی و شناختی آن ها کمک کند و راهی موثر برای یادگیری این موضوع مهم باشد. با این وجود مضرات چرتکه برای کودکان نیز وجود دارد که باید به آن­ها هم توجه کنید.

نتیجه گیری

استفاده از چرتکه به عنوان یکی از ابزارهای آموزشی می تواند به کودکان در یادگیری ریاضی کمک کند؛ اما اگر به درستی تدریس نشود و به کودکان در درک بهتر مفاهیم کمک نکند، ممکن است مضراتی را به همراه داشته باشد. همچنین این روش برای مسائل پیچیده و پایه های بالاتر مثل دبیرستان یا دانشگاه کاربردی ندارد و ممکن است فرد را با مشکل روبرو کند؛ بنابراین، توجه به میزان و نحوه استفاده از چرتکه و ترکیب آن با روش های آموزشی دیگر می تواند فرآیند یادگیری و توسعه مهارت های ریاضی کودکان را بهبود ببخشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش صحیح کار با چرتکه و آشنایی بیشتر با مضرات چرتکه برای کودکان با ایران شنمو همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =